Przykłady zastosowań jonizatorów
Często podczas procesów produkcyjnych w fabrykach dochodzi od wytwarzania się ładunków elektrostatycznych, które pogarszają jakość wykonywanych prac lub nawet całkowicie je uniemożliwiają. Rozwiązaniem na te problemy jest zastosowanie urządzeń niwelujących pola elektrostatyczne takich jak choćby jonizatory pistoletowe. Zachęcamy Państwa do zapoznania się przykładami zastosowania jonizatorów oraz innych urządzeń czyszczących i antystatycznych dostępnych w naszej ofercie.
Jonizator w maszynie pakującej
Usuwanie ładunków w automacie do sztancowania
Czyszczenie szkła przed lakierowaniem
Przykład zastosowania dysz ze zjonizowanym powietrzem do usuwania zanieczyszczeń ze szkła.
Poniższy przykład przedstawia transporter rolkowy z zainstalowanymi nad nim dyszami oraz listwą z nadmuchem powietrza. Listwa oraz dysze usuwają ładunki elektrostatyczne oraz dodatkowo kurz i zabrudzenia znajdujące się na transportowanym szkle które w następnej operacji jest lakierowane.
Jonizator z nadmuchem do wytłaczarki
Przykład zastosowania jonizatora w wytłaczarce butelek.
Bardzo często podczas wytłaczania ładunki elektrostatyczne powodują wzajemne przyciąganie się rękawów. Zastosowanie jonizatora typu listwa z nadmuchem eliminuje ten problem poprawiając jakość wyrobów.
Jonizator w automacie lakierniczym
Jonizator w automacie lakierniczym usuwa ładunki elektrostatyczne.
Podczas automatycznego procesu lakierowania zabrudzenia będące w powietrzu przywierają do lakierowanych elementów z tworzywa sztucznego. Zastosowanie odpowiednich urządzeń do usuwania ładunków elektrostatycznych eliminuje problemy związane z wtrąceniami kurzu w gotowych polakierowanych elementach.
Listwa antystatyczna z nadmuchem do plotera
Zanieczyszczenia na tworzywach sztucznych i laminatach
Przykład przywierania kurzu do naelektryzowanych materiałów z tworzywa sztucznego oraz laminatów
Naelektryzowane przedmioty szybko przyciągają kurz oraz inne zabrudzenia które powodują czesto pogorszenie jakości produktów oraz estetyki finalnych wyrobów. Statyczny ładunek znajdujący sie na powierzchni tworzyw sztucznych widoczny jest w postaci wzorów które powstają z kurzu.
Zastosowanie odpowiedniego jonizatora wyeliminowało problem.
Montaż szczotki antystatyczne
Usuwanie ładunków elektrostatycznych z pojemników
Mierzenie ładunków elektrostatycznych
Wykonywanie pomiarów wartości ładunków elektrostatycznych
Przykład wykonywania pomiarów miernikiem napięcia elektrostatycznego na powierzchni pojemnika z tworzywa sztucznego. Gotowe pojemniki usuwane przez ramię robota przemysłowego z wtryskarki posiadają duży ładunek elektrostatyczny który powoduje przyciąganie wszelkiego rodzaju zabrudzeń oraz kurzu. Zastosowanie odpowiedniego jonizatora wyeliminowało problem.